منو سایت

آشنایی با شرایط حقوقی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آشنایی با شرایط حقوقی

یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مسائلی که هر کسب و کاری با آن مواجه است، دستمزد کارکنان آن کسب و کار است. محاسبه دستمزد کارکنان پیچیدگی های خود را دارد. به دلایل مختلف ممکن است میزان حقوق افراد ماه به ماه کمی متفاوت باشد. در نتیجه، در پایان هر ماه، افراد فرمی دریافت می کنند که به عنوان فیش حقوقی شناخته می شود. در فیش های حقوقی که به دست کارمندان می رسد، مشخصات دریافتی آنها درج می شود. بنابراین بهتر است تمامی کارمندان و کارفرمایان با شرایط فیش حقوقی آشنا باشند.

محاسبه حقوق به چه چیزی بستگی دارد؟

برای محاسبه دستمزد کارکنان معمولاً ساعات کار آنها در نظر گرفته می شود. بسیاری از اوقات حقوق ثابت به عنوان حقوق پایه برای کارمندان یا کارگران در نظر گرفته می شود. حقوق پایه برای گروه های شغلی مختلف متفاوت است. اما صرف نظر از میزان حقوق پایه، مبالغی به دلایل مختلف به فیش حقوقی افراد اضافه می شود. پرونده های مختلف از حقوق خانواده تا مزایای کودکوام و پاداش میزان حقوق را افزایش می دهد. ضمناً مبالغی تحت عنوان بیمه، دیر ورود یا غیبت وجود دارد که به نام کسر و مزایا از دستمزد افراد کسر می شود.

شرکت ها معمولا دارای یک بخش به نام مالی یا حسابداری هستند که مسئول محاسبه حقوق همه کارکنان است. گیرندگان مالی معمولاً از فرمول های دقیق برای محاسبه استحقاق افراد استفاده می کنند. این فرمول ها به طور دقیق تعطیلات، سنوات، اضافه کاری، کار شبانه، نوبت کاری، حقوق فرزند، حقوق خانواده، حقوق مسکن، تعطیلات، پاداش و کسوراتی مانند بیمه و غیبت را محاسبه می کنند. همه این ارکان از شروط صورت قانونی هستند و در صورت قانونی مشخص شده اند.

اگر قرار است جایی به عنوان کارمند یا کارگری مشغول به کار شوید و قصد امضای قرارداد را دارید، حتما در مورد هر یک از این موقعیت ها و نحوه محاسبه آن ها سوال بپرسید تا آگاهانه قرارداد خود را امضا کنید. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها تعطیلات و سالگردها را در پایان سال محاسبه می کنند، در حالی که برخی دیگر این موارد را تقسیم کرده و ماهانه پرداخت می کنند. البته برخی از کارفرمایان بسته به نوع کار، در پایان قرارداد و در زمان تسویه حساب با پرسنل، حق سنوات پرداخت می کنند.

شرایط کوپن

چگونه یک فیش حقوقی طراحی کنیم؟

اگر کارفرما هستید و قصد دارید برای کارمندان خود فیش حقوقی ایجاد کنید، ابتدا باید با قانون کار و کلیه امور مربوط به دستمزد کارمندان آشنا باشید. سپس می توانید فرمول محاسبه را برای هر یک از شرایط فیش حقوقی و موارد پرداخت و مزایا مانند حق قرعه کشی، حق واگذاری و کمک هزینه دریافت کنید. فرمول کسر حقوق مانند مزایا و وام را پیدا کنید.

اکنون می توانید از نرم افزار اکسل برای تهیه فیش حقوقی استفاده کنید. البته اکسل یکی از کاربردی ترین نرم افزارهایی است که گزینه های زیادی برای حسابداری در اختیار شما قرار می دهد، اما برای شرکت هایی که تعداد کارمندان زیادی دارند، نرم افزار اکسل محدودیت هایی دارد. در نتیجه علاوه بر اکسل، نرم افزار حقوق و دستمزد خاصی وجود دارد که به شما در ایجاد فیش حقوقی کمک می کند.

برای انتخاب بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد، بهترین کار این است که به نیازهایی که در شرکت خود دارید توجه کنید و نرم افزاری را انتخاب کنید که ویژگی های متناسب با نیاز شرکت را در اختیار شما قرار دهد. برای این کار، ممکن است لازم باشد چندین نرم افزار را تست کنید و بهترین را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد اصطلاحات حقوق و دستمزد برای کارکنان

اگر قصد دارید در جایی رسمی با بیمه و مزایایی کار کنید، باید از مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارمندان آگاه باشید. قبل از شروع کار، ببینید کارفرما چه مزایایی برای شما در نظر گرفته است. آیا شما مستحق مزایایی مانند هزینه های سفر هستید؟ عیدی و سنوات چگونه محاسبه می شود؟ زمان اضافه کاری یا مرخصی چگونه محاسبه می شود؟ چه کسرهایی را می توان از حقوق شما گرفت و این کسورات چگونه محاسبه می شود؟

هنگام امضای قرارداد، توجه داشته باشید که چه نوع قراردادی با نوع کاری که انجام می دهید مناسب است. بهتر است تمام جزئیاتی را که برایتان مهم است در قراردادتان لحاظ کنید. به این ترتیب، قبل از اینکه اولین چک حقوق خود را دریافت کنید، متوجه خواهید شد که با چه چیزی روبرو هستید.

شرایط کوپن

برخی از مهمترین شرایط فیش حقوقی

مزایای کودک: این مبلغی است که کارفرما باید به کارمندان زن یا مرد که دارای فرزند هستند پرداخت کند. کمک هزینه فرزند مبلغ ثابتی است که برای هر فرزند پرداخت می شود و به افرادی تعلق می گیرد که حداقل دو سال سابقه بیمه داشته باشند.

حق داشتن خانواده: این حق معمولاً به مقامات دولتی داده می شود. کمک هزینه عائله مندی مبلغی است که به صورت ماهانه به افراد متاهل شاغل داده می شود.

جذب عالی مناطق محروم: این مبلغی است که به افرادی که در مناطق فقیر خدمت می کنند پرداخت می شود.

سال ها: این مبلغی است که بر اساس حقوق سال قبل و با توجه به نتایج ارزیابی سالانه تعیین و پرداخت می شود.

حق مسکن: این مبلغی است که شورای عالی کار تعیین کرده و به عنوان کمک هزینه مسکن به کارمندان تعلق می گیرد.

حقوق خالص چیست؟

حقوق خالص یا مبلغ خالص دریافتی یکی از شرایط فیش حقوقی است. این عدد در واقع اولین قسمتی است که هر کارمند به آن نگاه می کند. زیرا این عدد میزان حقوق خالص و دقیق کارمند را در پایان ماه نشان می دهد. برای محاسبه حقوق خالص، ابتدا باید حقوق ناخالص خود را محاسبه کنید. دستمزد ناخالص شامل حقوق پایه شما به اضافه هر گونه مزایایی است که دریافت می کنید.

البته حقوق خالص شما عدد کمتری خواهد بود زیرا مبلغی برای بیمه از حقوق ناخالص شما کسر می شود. همچنین اگر در طول ماه مزایایی دریافت کرده اید یا غیبت غیرمجاز داشته اید یا وام گرفته اید، مبالغی به دلیل آن از فیش حقوقی شما کسر می شود. در نهایت، با کم کردن این مبالغ از حقوق ناخالص، حقوق خالص شما به دست می آید.

شرایط کوپن

سوالات متداول در مورد اصطلاحات لغزش

  1. آیا می توانید مواردی مانند حق خانواده و حق مسکن را در منشور حقوقی ببینید؟ آره؛ کلیه جزئیات مربوط به دستمزد، مزایا و کسورات در فیش حقوقی قابل مشاهده است.
  2. راه کاهش ضریب خطا در حقوق و دستمزد چیست؟ استفاده از نرم افزارهای حسابداری و حقوق و دستمزد احتمال خطا در محاسبات حقوق و دستمزد را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  3. برای تهیه فیش حقوقی به چه اطلاعاتی نیاز است؟ برای ایجاد فیش حقوقی به اطلاعات کارمندان مانند شماره شناسایی شخصی، شماره تامین اجتماعی، نام و نام خانوادگی و کد ملی نیاز است. از طرفی تعداد روز و ساعات کار کارکنان الزامی خواهد بود. علاوه بر این، برای محاسبه دقیق هر یک از شرایط مندرج در لیست حقوق، تعیین کلیه حقوق و مزایای شخصی و کسورات حقوق ضروری است.
  4. چه کسی فیش حقوقی دریافت می کند؟ عموماً کارمندان بخش دولتی فیش حقوقی دقیقی دریافت می کنند. برعکس، بسیاری از فریلنسرها از دادن فیش حقوقی دقیق به کارمندان و کارگران خودداری می کنند.
  5. چگونه فیش حقوقی خود را دریافت کنیم؟ اگر کارمند یک سازمان دولتی هستید، احتمالاً یک سیستم فیش الکترونیکی برای شما وجود دارد که می توانید آن را در اینترنت جستجو کنید و برگه خود را آنلاین دریافت کنید. همچنین مستمری بگیران می توانند با کد ملی، شماره اداره کل و شماره حساب خود وارد سامانه صندوق بازنشستگی کشوری شده و فیش حقوقی خود را مشاهده کنند.

مطلب آشنایی با شرایط فیش های حقوقی اولین بار در وبلاگ ایران تلنت پدیدار شد. به نظر می رسد.