منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آزمایشات انجام شده توسط کارفرمایان قبل از استخدام

آزمایشات انجام شده توسط کارفرمایان قبل از استخدام

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آزمایشات انجام شده توسط کارفرمایان قبل از استخدام

یکی از مهم ترین بخش های فرآیند استخدام، گذراندن آزمون های پیش از استخدام است. کارفرمایان از آزمون های قبل از استخدام برای تعیین اینکه آیا شما برای این شغل مناسب هستید یا خیر استفاده می کنند. دانستن و یادگیری انواع آزمون های پیش از استخدام به شما کمک می کند تا آنها را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارید تا بتوانید خود را در مراحل بعدی استخدام شغل مورد نظر خود ببینید.

در این مقاله در مورد مفهوم و تعریف آزمون های پیش از استخدام، چرایی استفاده کارفرمایان از این آزمون های شغلی صحبت می کنیم و در نهایت 7 آزمون پیش از استخدام را نام می بریم.

آزمون های قبل از استخدام چیست؟

آزمون های پیش از استخدام روشی متمرکز برای به دست آوردن و مستندسازی اطلاعات مربوط به جویندگان کار در طول فرآیند استخدام است. تعدادی از این تست ها می توانند جزئیاتی را ارائه دهند که به کارفرمایان و کارشناسان استخدام کمک می کند تا فرد مناسب را برای کار انتخاب کنند. در برخی از شرکت ها، برخی از این تست ها قبل از رسیدن به مرحله مصاحبه ضروری است و کارفرمایان خواهان نتیجه برای مصاحبه هستند.

چرا کارفرمایان از آزمون های قبل از استخدام استفاده می کنند؟

انواع آزمایشات قبل از استخدام

کارفرمایان دلایل زیادی برای استفاده از آزمون های قبل از استخدام دارند، از جمله:

روند استخدام را تسریع کنید

کارفرمایان می توانند از این آزمون ها برای محدود کردن لیست جویندگان کار استفاده کنند، به خصوص اگر تعداد زیادی رزومه برای موقعیت مورد نظر خود دریافت کنند.

مهارت های نامزد را ارزیابی کنید

کارفرمایان آزمون‌های قبل از استخدام را برای بررسی اینکه آیا مهارت‌های جویندگان کار با شرایط شغلی مطابقت دارد انجام می‌دهند. به عنوان مثال، اگر یک کارفرما به دنبال فرد مناسبی برای استخدام یک کپی رایتر است، می‌تواند برای داوطلبان یک آزمون کتبی شرکت کند تا ببیند آیا مهارت‌های آنها انتظارات آنها را برآورده می‌کند یا خیر. همچنین کارفرما می تواند با استخدام فردی با مهارت مناسب در شرح وظایف از میزان گردش مالی برای استخدام افراد مختلف جلوگیری کرده و هزینه ها را در بودجه شرکت شما کاهش دهد.

کیفیت مصاحبه را بالا ببرید

با جمع آوری اطلاعات کافی در مورد نامزدها، کارفرمایان می توانند از نتایج آزمون برای پرسیدن سوالات خاص در مورد مهارت ها و سابقه کاری شما استفاده کنند.

انواع آزمایشات قبل از استخدام

انواع آزمایشات قبل از استخدام

در اینجا چند تست قبل از استخدام وجود دارد که می توانید برای آماده شدن برای درخواست شغل بعدی خود انجام دهید. این تست ها عبارتند از:

 • تست های دانش شغلی
 • تست های صداقت
 • تست هایی برای توانایی های شناختی
 • تست های شخصیت
 • تست های هوش هیجانی
 • آزمون های سنجش مهارت
 • تست های ورزشی

تست های دانش شغلی

کارفرمایان آزمون های مهارت های شغلی را برای شناسایی دانش شما از شغلی که برای آن درخواست می کنید انجام می دهند. به عنوان مثال، اگر کارفرمای احتمالی شما یک حسابدار استخدام کند، ممکن است برای ارزیابی دانش جویندگان کار و داوطلبان در فرآیند حسابداری داخلی، آزمونی را درخواست کند. انجام این تست ها به کارفرمای شما این ایده را می دهد که آیا می توانید از مهارت های حسابداری که در شغل قبلی خود کسب کرده اید استفاده کنید یا خیر. در مورد موضوع آزمون از مدیر استخدام بپرسید و سوالات را با دقت بخوانید تا شانس قبولی خود را افزایش دهید.

امروزه بسیاری از مشاغل بر مهارت زبان انگلیسی تاکید دارند و تسلط به زبان انگلیسی می تواند یکی از آزمون هایی باشد که برای تعیین سطح تسلط به زبان انگلیسی افراد جویای کار استفاده می شود.

تست های صداقت

انواع آزمایشات قبل از استخدام

تست های صداقت یکی از عینی ترین تست هایی است که کارفرمایان می توانند انجام دهند و به ارزیابی قابلیت اطمینان جویندگان کار کمک می کند. کارفرمایان سوالاتی را ایجاد می کنند تا در نهایت بتوانید پاسخ های خود را بیان کنید و آنها به موقعیت های کاری خاص مربوط می شوند. صداقت شما می تواند ثابت کند که با فرهنگ سازمانی هماهنگ هستید و نشان می دهد که می توانید با همکاران خود تعامل و همکاری خوبی داشته باشید. صادقانه به این سوالات پاسخ دهید تا کارفرما توصیف دقیقی از کارمندی که استخدام می شود داشته باشد.

برخی از سوالاتی که کارفرما ممکن است در آزمون صداقت بپرسد عبارتند از:

 • آیا ارزش های شما در داخل و خارج از محل کار یکسان است؟
 • اگر یک مدیر یا همکار وظیفه ای را به شما محول کند که خط مشی شرکت را نقض می کند، چه می کنید؟
 • آیا انتشار نمونه کارها در وب سایت شما اخلاقی است؟
 • آیا در نقش قبلی به مدیر خود دروغ گفته اید؟
 • اگر مشتری از شما بخواهد کاری غیرقانونی انجام دهید، آیا آن را انجام می دهید؟

تست هایی برای توانایی های شناختی

تست های توانایی شناختی سوالاتی در مورد توانایی ذهنی شما برای کار می پرسند. پاسخ هایی که ارائه می دهید به کارفرمایان کمک می کند تا عملکرد شما را در محل کار پیش بینی کنند و همچنین درباره نحوه برخورد شما با پیچیدگی کار بیشتر بیاموزند. یکی از رایج ترین تست های توانایی شناختی، آزمون توانایی عمومی (GAT) است که توانایی شما را در استفاده از استدلال منطقی، کلامی و عددی اندازه گیری می کند. این تست ها را قبل از شرکت در آن ها تمرین کنید تا برای سوالات و پاسخ های احتمالی که در آزمون می دهید آماده شوید.

تست های شخصیت

انواع آزمایشات قبل از استخدام

تست‌های شخصیتی، با شناسایی تیپ‌های شخصیتی، به کارفرمایان این ایده را می‌دهند که آیا شما با فرهنگ شرکت تناسب دارید و آیا شخصیت شما منجر به افزایش بهره‌وری در سازمان می‌شود یا خیر. نتایج آزمون شخصیت، مانند آزمون MBTI، می تواند به کارفرمایان کمک کند تا سطح مشارکت شما را در محل کار ارزیابی کنند و تعیین کنند که آیا از کار تمام وقت لذت می برید یا خیر. انواع مختلف تست های شخصیت را برای درک قالب و سوالات مطرح شده مرور کنید تا بتوانید شخصیت خود را به درستی به کارفرمایان ارائه دهید.

این آزمایش‌ها همچنین می‌توانند سرنخ‌هایی در مورد میزان برون‌گرا و درون‌گرا بودن افراد به کارفرمایان ارائه دهند. این سرنخ ها باعث می شود کارفرمایان برای کار مناسب خود افراد درون گرا و همچنین برای مشاغلی که نیاز به کار گروهی دارند افراد برون گرا را در نظر بگیرند.

برخی از تست های شخصیتی که می توانید قبل از استخدام انجام دهید عبارتند از:

 • تست کولیس
 • شاخص مایرز-بریگز یا آزمون MBTI
 • تست شخصیت هلندی (SHL)
 • تست شخصیت هوگان (HPI)
 • تست دیسک

تست های هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی بر مهارت های جویندگان کار در ارتباط با احساسات و کنترل آن ها تمرکز دارد و این بخش از جامعه را تحلیل می کند. داشتن هوش هیجانی بالا نشان می دهد که چگونه می توانید با تعارض ها کنار بیایید و در صورت ناامیدی و درگیری با همکاران، اضطراب را کاهش دهید. یکی دیگر از مدل های تست هوش در مراحل قبل از استخدام، تست هوش است که ضریب هوشی افراد را مشخص می کند. امروزه کارفرمایان برای رسیدن به تعداد ضریب هوشی افراد جویای کار، تست های رایجی مانند تست هوش ریون را انجام می دهند و از آن برای تجزیه و تحلیل مهارت هایی مانند حل مسئله، استدلال قیاسی و رمزگشایی استفاده می کنند.

اما برخی از مهارت هایی که در طول آزمون هوش قابل ارزیابی هستند عبارتند از:

فعالیت های مشترک

انواع آزمایشات قبل از استخدام

کارمندانی که مهارت های کار گروهی دارند در صورتی می توانند در شغل جدید خود موفق شوند که بتوانند با افرادی با تجربیات کاری و تفکر متفاوت کار کنند. با همکاری با اعضای تیم خود، شانس بیشتری برای دستیابی به اهداف و پیشرفت در حرفه خود خواهید داشت.

انطباق

ماهیت انطباق در افراد باعث می شود که بتوانند به خوبی با تغییرات کنار بیایند و با وجود آنها در مسیر دستیابی به هدف در شرکت قدم بردارند. به عنوان مثال، اگر مدیر پروژه هستید و مشتری زمان تکمیل پروژه را تغییر می دهد و آن را به جلو می برد، باید وظایف خود را مجدداً اولویت بندی کنید تا بتوانید انتظارات او را برآورده کنید.

رحم و شفقت – دلسوزی

با همدلی می توانید احساسات دیگران را در موقعیت های مختلف درک کنید و با آنها کنار بیایید. این ویژگی نشان می دهد که شما دلسوز و علاقه مند به کمک به همکاران خود هستید تا ذهنیت خود را بهبود بخشند و موفق شوند.

آزمون های سنجش مهارت

آزمون های ارزیابی مهارت، مهارت های نرم و سخت شما را ارزیابی می کند. کارفرمایان با شرکت در این آزمون در مورد مهارت داوطلبان به نتیجه می رسند و از اطلاعات آنها در مراحل بعدی کار استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر کارفرمایی بخواهد شما را برای یک موقعیت روابط عمومی استخدام کند، می‌تواند یک تست کتبی انجام دهد تا ببیند چند کلمه در دقیقه تایپ می‌کنید، آیا می‌توانید در یک زمان معین محتوای خبری بنویسید و آیا می‌توانید محتوای خود را ویرایش کنید یا خیر. . قبل از شرکت در آزمون مهارت‌ها، ممکن است از شما خواسته شود که مهارت‌های تحقیق، ارائه یا رهبری خود را برای پیشرفت در فرآیند استخدام نشان دهید.

تست های ورزشی

انواع آزمایشات قبل از استخدام

تست های تربیت بدنی و ورزش قدرت و استقامت شما را مشخص می کند. این نوع تست ها می توانند تعیین کنند که آیا شما برای کارهای یدی و فرصت های شغلی که نیاز به کار فیزیکی دارند مناسب هستید یا خیر. به عنوان مثال، این آزمایشات برای استخدام یک آتش نشان یا افسر پلیس انجام می شود. این نوع آزمون ها یک مرحله به فرآیند استخدام اضافه می کنند، اما به طور کلی به کارفرما اطمینان می دهند که فرد جویای کار در صورت بروز مشکل از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار است.

آزمون هایی که قبل از استخدام توسط کارفرمایان گرفته می شود، برای اولین بار در وبلاگ ایران تلنت نوشته شده است. به نظر می رسد.